Per miestą nuvilnijo tradicinis azerbaidžaniečių bendrijos „Azeris“  renginys „Azerbaidžano kultūros dienos“.

Lapkričio 5 dieną į koncertų salę buvo kviečiami visi, norintys susipažinti su Azerbaidžanu, azerbaidžanietiška kultūra ir menu. Laukė tautinių buities ir meno eksponatų paroda, azerbaidžanietiški saldumynai bei koncertas. Koncerte dalyvavo ir bendrijos nariai, ir profesionalūs atlikėjai. Savo šokiais aistras kaitino ir audringų aplodismentų sulaukė Azerbaidžano  valstybinės filharmonijos artistai Niger Šahmuradova ir Elnur Suleimanov, ne mažiau aplodismentų teko ir kitai viešniai iš Azerbaidžano, tarptautinio centro Muham solistei Kionul Mammadli. Ji, beje, grojo azerbaidžanietišku instrumentu „Goval“. Kaip skamba dar vienas nacionalinis instrumentas „Tar“ buvo galima išgirsti pasirodžius tarptautinių konkursų laureatams Bachtijar Mamedov ir Indži Mamadovai.

Nemažą įspūdį paliko koncerto pradžioje nuskambėję Lietuvos ir Azerbaidžano himnai, kuriuos atliko šeimyninis duetas Erikas ir Eglė Marija Klinc.

Viešnios iš Šiaulių, Rytietiškų šokių studijos „Meliha Dance” šokėjos Eglė ir Fausta įrodė, kad ir lietuvaitės gali išmokti ir šokti azerbaidžaniečių tautinius šokius ne ką prasčiau nei tikros azerbaidžanietės. Jų šokis su žvakėmis privertė aiktelėti iš nuostabos – šokanti moteris ant galvos laikė net  9 degančias žvakes.
Koncerte taip pat pasirodė Mahmudas ir Magomedas Mammadovai, kiti  atlikėjai. Dainavo, eiles apie Azerbaidžaną deklamavo bendrijos sekmadieninės mokyklos vaikai, bei net mokė žiūrovus azerbaidžaniečių kalbos – už tai jiems didelis „sağ ol“ (ačiū azerbaidžanietiškai).

Salėje skambėjo ne tik azerbaidžanietiška šnekta –  bendriją „Azeris“ sveikino  kitų Klaipėdos tautinių bendrijų ar bendruomenių atstovai – kiekvienas savo gimtąja kalba. Tad padėkos skriejo latviškai, rusiškai, vokiškai bei kitomis kalbomis. Bendriją „Azeris“ pasveikino ir, Tautinių kultūrų centro vardu, už prasmingą veiklą padėkojo  kultūrinės veiklos vadybininkė Tatjana Volkova,  pasidžiaugusi jau 11 metus besitęsiančiu bendradarbiavimu su azerbaidžiniečių  bendrija. Beje, už didžiulį asmeninį indėlį į bendrijos veiklą dėkota Azerio pirmininkui Aliaga Mamedov ir jo sutuoktinei sekmadieninės mokyklos mokytojai Ranai Mammadovai. Renginiu džiaugėsi ir į šventę atvykęs Azerbaidžano ambasados Lietuvoje atstovas Ateš Girhijev.

„Yaşa Azerbaycan!“ Tegyvuoja Azerbaidžanas – aidėjo azerbaidžanietiški šūksniai Klaipėdoje. Nespėjusieji į koncertą, azerbaidžianietišką dvasią galėjo pajusti dar ir kitą dieną, kai per miestą patraukė azerbaidžaniečių eisena – žirgų traukiamos karietos, raiteliai tautiniais azerbaidžanietiškais drabužiais ir automobiliai, papuošti Azerbaidžano vėliavomis, bei kita tautine atributika. Klaipėdoje gyvenantys azerbaidžaniečiai apie save pranešė trankiai ir užkrečiamai linksmai.  Prie Arkos paminklo vykęs artistų iš Azerbaidžano pasirodymas nepaliko abejingų – į šokį įsisuko ne tik švenčiantys azerbaidžaniečiai, neužmiršę savo tautinių šokių judesių, bet ir eisenos sukviesti klaipėdiečiai, kuriuos bendrija vaišino savo tautiniu skanėstu „Pachlava“.

Azerbaidžaniečiai džiaugėsi galimybe susitikti ir pabendrauti su savo tautiečiais, į šventę atvykusiais ir iš kitų Lietuvos miestų. Statistikos duomenimis mūsų šalyje gyvena per 600 azerbaidžaniečių. Renginio „Azerbaidžaniečių kultūros dienos“ dėka,  daugiau nei už 3500 tūkstančių kilometrų nuo Lietuvos nutolęs Azerbaidžanas, rodos, net priartėjo.

Foto L. Sobolievo

Foto TKC vadybininko