Kas yra neapykantos kalba? Kur baigiasi mano laisvė? Ar socialiniai tinklai yra vieša erdvė? – tokiais ir panašiais klausimais diskutavo Tautinių kultūrų centre (TKC) į mokymus susirinkę Klaipėdos tautinių mažumų bendrijų lyderiai bei švietimo ir ugdymo įstaigų vadovai, ar pedagogai, dirbantys su kitataučių vaikais bei TKC darbuotojai. Mokymus „Bendruomenių veiksmai neapykantos kalbos atvejais: kaip atpažinti ir pranešti“, įgyvendinant ES programos finansuojamą projektą „Be hate-free: laisvų nuo neapykantos bendruomenių kūrimas Lietuvoje“, kartu su partneriais bei TKC organizavo Tautinių mažumų departamentas prie LR Vyriausybės.
Kas atsitinka su žmogumi iš kurio tyčiojamasi, kuris patiria diskriminaciją ar fizinį smurtą dėl savo tautybės, rasės, tikėjimo, lyties ar negalios ir dėl kokių priežasčių asmenys skleidžia tą neapykantos kalbą – diskusijai kvietė mokymų lektorė, žmogaus teisių ekspertė Agnė Pakštytė.
Neapykantos nusikaltimų skaičius kriziniais laikais tik didėja, pasakojo lektorė, įrodžiusi, kaip nuo, rodos, nekaltų juokelių, anekdotų bet kokių mažumų atžvilgiu, pereinama prie diskriminacijos, tendencingų nusikaltimų ar net genocido.
Aliona Gaidarovič Viešosios informacijos stebėsenos ir ekspertizės skyriaus vedėja, taip pat ir Žurnalistų etikos inspektoriaus tarybos narė, pasidalino neapykantos kalbos pavyzdžiais viešojoje erdvėje, žiniasklaidoje ir susirinkusius mokė kaip atskirti netinkamus, įžeidžiančius komentarus bei suprasti kuo jie kenkia visuomenei ir kiekvienam.
Gera žinia kenčiantiems nuo internetinių komentatorių – jie gali ir yra baudžiami už neapykantos kurstymą, įžeidinėjimą dėl žmogaus tautybės, lyties, rasės ar tikėjimo. Nuo 2009 metų Lietuvos baudžiamasis kodeksas papildytas straipsniais dėl atsakomybės už skleidžiamą neapykantos kalbą.
Nors Lietuvoje dar ir policijos pareigūnai mokosi kaip atpažinti nusikaltimą padarytą iš neapykantos dėl tautybės, su neapykantos kalba sėkmingai kovojama – dalinosi kitas mokymų lektorius, Vilniaus trečiojo policijos komisariato tyrėjas Vaidas Maziliauskas. Mokymo dalyviams suteikta išsami informacija kaip elgtis ir kur kreiptis atpažinus ar sulaukiant įžeidžiančių, netinkamų komentarų internete, ar bet kurioje kitoje viešojoje erdvėje.
Dalyviai lektoriams negailėjo šiltų žodžių už įtraukiančius mokymus, diskusijas, žadėjo būtinai skleisti įgytas žinias savo bendruomenėse, o svarbiausia, kaip sakė vienas iš dalyvių – sužinojau kaip apsisaugoti ir kur kreiptis.
Už suteiktas žinias ir praktinius įgūdžius, atpažįstant neapykantos kalbą ir už tai, kad mūsų tautinės bendrijos bus saugesnės – lektoriams dėkojo ir TKC direktorė Jelena Butkevičienė.