„Romai yra unikali tauta. Tik romai sugebėjo išlaikyti savo istoriją kalbą ir tradicijas, jų neužrašę, perduodami visa tai iš lūpų į lūpas“, – pristatydama romų istoriją ir kultūrą Tautinių kultūrų centre, pasakojo VšĮ Romų visuomenės centro (Vilnius) direktorė Svetlana Novopolskaja, o jos žodžiams antrino ir koncertavęs šio centro romių ansamblis „Roma de drom“. Susirinkusieji negailėjo aplodismentų šokėjoms – tuo, ką romės išdarinėjo su savo koncertiniais sijonais, nebuvo galima nesižavėti.
Šis renginys – Lietuvoje, nuo Klaipėdos miesto prasidėjusios socialinės kompanijos „Pažink, kad nereikėtų bijoti“ dalis, kurios tikslas – keisti romų įvaizdį ir mažinti stereotipus, kurių ir šiandien netrūksta.
„Paskutiniu metu situacija kiek pagerėjo, bet su diskriminacija mes susiduriame beveik kasdien. Tereikia išeiti iš namų. Užėjus į parduotuvę, mane iškarto pradeda sekti, apsauga eina man iš paskos, juk aš romė – galiu kažka pavogti. Su tuo susiduria visos mūsų kartos – nuo mažiausio iki vyriausio“, – pasakojo renginyje dalyvavusio ansamblio „Roma de drom“ vadovė ir ansamlio „Sare Roma“ šokėja-solistė Kristina Milevič.
Gyventojų nuostatas analizuojantis tyrimai rodo, kad iš visų etninių grupių, Lietuvoje visuomenė nepalankiausiai vertina romus. Paklausti, su kuo iš išvardytų žmonių grupių nenorėtų gyventi kaimynystėje, didžioji dalis apklaustųjų (58 proc.) nurodo romus. Romams nenorima nuomoti būsto, nenorima gyventi kaimynystėje ar dirbti kartu. Nors paradoksalu, kad pagal kitą atliktą apklausą, beveik tokia pat didelė dalis apklaustųjų prisipažįsta, kad nėra turėję tiesioginio kontakto su romais.
- Novopolskaja pasakojo, kad įsisiūbavus šiai socialinei kompanijai yra viltingų ženklų, diskusijos verda socialiniuose tinkluose ir daugėja palankių atsiliepimų.
„Viską darome, kad situacija pasikeistų, tačiau tiek kartų gyveno stereotipais apie romus, bijojo, gąsdinosi. Vis tik norisi tikėti, kad su ateinančiomis kartomis tie stereotipai išnyks. Žmonės išmoks suprasti, priimti ir gerbti vieni kitus. Todėl ir pasirinkome tokį kelią – pažinti romus per kultūrą“, – sakė S. Novopolskaja.
O kad, tai teisingas kelias – kitos kultūros pažinimo kelias, pasidžiaugė ir Tautinių kultūrų centro direktorė Jelena Butkevičienė, padėkojusi viešnioms ir kvietusi pažadėti, kad tai bus nepaskutinis romių apsilankymas ir romų kultūros pristatymas Tautinių kultūrų centre.
Lietuvoje, pagal paskutinius duomenis, gyvena kiek daugiau nei 2 tūkst. romų.