Šia svarbią datą, kaip ir kasmet, mini Klaipėdos žydų bendruomenė. Šiemet surengtame minėjime nacių aukoms atminti dalyvavo Klaipėdos „Baltijos“, „Ažuolyno“ ir „Aukuro“ gimnazijų moksleiviai – skambėjo Izraelio himnas.

Prieš 80 metų, 1943 m. rugsėjo 23 d., buvo sunaikintas Vilniaus getas. Iš beveik 40 tūkst. Vilniaus geto kalinių žydų nacių okupacijos pabaigos sulaukė tik 2–3 tūkst., todėl ši data Lietuvoje minima kaip žydų genocido diena.

Klaipėdos Tautinių kultūrų centre Lietuvos žydų genocido dieną paminėjome atidarydami Hermano Zudermano gimnazijos moksleivių sukurta parodą „Žydų kultūros pėdsakais“.  Paroda sukurta dirbant pagal tarptautinį  „Erazmus +“ projektą. Kaip pasakojo projekto kuratorė mokytoja Marta Einars, moksleiviai labai noriai dirbo su projektu, kurį vykdė kartu su Slovakijos Košice ir Vokietijos Saalfeldo mokykla. Besilankant šiose šalyse bei Lietuvoje žydų istorijos bei kultūros pėdsakais ir gimė ši paroda. Lankytasi buvusioje darbo stovykloje Buchenvalde, Erfurto ( Vokietija ), Presovo (Slovakija) sinagogose, įvairiuose žydų kvartaluose, kitose istorinėse vietose. Nemažai atradimų būta ir Lietuvoje bei gimtojoje Klaipėdoje, kur iki II pasaulinio karo veikė 4 sinagogos. Ruth Leiserowitz savo knygoje „Žydai Klaipėdoje/Mėmelyje“, rašo, 1939 m. žydams čia priklausė 330 gamyklų ir pramonės įmonių, malūnų, lentpjūvių, tekstilės muilo, šokolado fabrikų, alaus daryklų, gintaro, perdirbimo, cigarečių gamyklų, kuriose dirbo 70 proc. Klaipėdos darbininkų. Vėliau, tais pačiais metais beveik visi Klaipėdos žydai pabėgo į Lietuvą, bet naciai juos pasivijo ir ten.

Susirinkusieji į parodos atidarymą žiūrėjo dokumentinį filmą, sukurtą apie vienos iš nacių koncentracijos lagerius išgyvenusios, buvusios kalinės, Mašos Rolnikaitės gyvenimo istoriją ir atsiminimus.

Iki II pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų. Nacių okupacijos metais savo istorija ir kultūra garsi Lietuvos žydų bendruomenė (litvakai) buvo beveik visiškai sunaikinta: nužudyta apie 195–196 tūkst. Lietuvos žydų.

Paroda „Žydų kultūros pėdsakais“ Tautinių kultūrų centre veiks iki spalio 3 d.

Fotografijos – Leonido Sobolevo, KKTC