„Vorus pamačiau prieš 2 metus ir kai pamačiau — supratau, kad nebegaliu be jų gyventi. Pradėjau nuo pačio paprasčiausio, o vėliau ėmiau ieškoti, bandyti, eksperimentuoti ir štai jau turiu nemažą kolekciją“, — sakė žurnalistė, tautodailės meistrė Irina Novik, kurios autorinių darbų — baltarusiškų vorų iš šiaudų paroda atidaryta Klaipėdos tautinių kultūrų centre.
Tuo pačiu meistrė kvietė ir išmokti pasigaminti tokius šiaudinius vorus, nuo ko reikia pradėti ir kaip verti šiaudus. Irina pasakojo, kad liaudiškos tradicijos yra jos didžiulis pomėgis ir ji vis ieškanti išbandyti kažką naujo. Taip jos gyvenime ir atsirado šiaudiniai vorai. Baltarusijoje tai vorai, Lietuvoje turime tapačius sodus iš šiaudų. I. Novik pasakoja atradusi, kad panašius kūrinius turi ukrainiečiai, lenkai, suomiai, norvegai, prancūzai. Tokie, žmogaus rankų darbo kūriniai, tikima yra skirti namų apsaugai.
Vorus, įprastai žmonės senovėje, verdavo ir pindavo prieš Kalėdas per adventą ar prieš Velykas per gavėnią, kai nereikėdavo dirbti laukuose.
„Tikima, kad šie vorai sukaupia savyje neigiamą namo energiją. Kaip muselės į voratinklį, taip ir čia sugaudomos blogos mintis, nužiūrėjimai, prakeiksmai – viską voras sugaudo“, — pasakoja I. Novik.
Kadangi jų talpa neberibė, pagal baltarusišką tradiciją, kiek pakabėję namuose – vorai būdavo sudeginami ir vėl kuriami nauji.
Paklausta kuo šiais laikais mums gali padėti šiaudiniai vorai, I. Novik sako, kad atsižvelgus į dabartinius laikus, kai aplink tiek streso, šiaudiniai vorai — puiki meditacijos galimybė.
„Imti ir pačiam kažką susikurti, pagaminti savo rankomis yra visiškai kitaip nei nusipirkti parduotuvėje ar užsakyti internetu. Tai visai kitoks pojūtis, kitoks laiko suvokimas, kitokia paties daikto vertė. Iš kitos pusės tai galimybę prisiliesti prie mūsų protėvių gyvenimo – pabandyti suprasti kaip jie gyveno, kaip galvojo, kaip sugebėjo iš tokios, jau niekam nereikalingos medžiagos, sukurti tokį grožį, kuris dovanoja viltį ir džiaugsmą“, — pasakojo I. Novik.
Bet kodėl vorai? Iš kur toks pavadinimas? Atsakymas į šį klausimą ir biblinė legenda, neva voras mezgęs savo voratinklį ir taip padėjęs pasislėpti šventajai šeimynai dykumos oloje. O jei legendos neužtenka – I. Novik sako, kad ir pati konstrukcija sufleruoja apie vorą, nes yra pinama kaip koks voratinklis.
Baltarusiškų vorai Tautinių kultūrų centro salę puoš visą šventinį laikotarpį.